Jak prát kašmírový svetr

Kašmírová vlna je jednou z nejluxusnějších přírodních textilních materiálů na světě. Péče o ní není nijak složitá, a pokud se držíte několika jednoduchých zásad, budete se z kašmírového svetru těšit dlouho a dlouho. Rychlé tipy pro péči o kašmír najdete tady.

Co když své kašmírové svetry skutečně milujete a chcete jim dopřát tu nejlepší možnou péči. Myslíte, že nejlepší péči jim dají jen profesionální čistírny? Pokud se budete držet několika základních pravidel, i doma se jednoduše vyhnete nehodám způsobených chybami při praní. Po jejich prostudování budete v péči o kašmír (i další vlněné materiály) přeborníci.

Tři zlatá pravidla

Za prvé, kašmír perte ve vlažné vodě a nikdy jej nevystavujte přímému teplu. Teplo je nepřítelem vlny a vede k jejímu smršťování. Za druhé, nikdy vlnu neždímejte překrucováním nebo jí mokrou nenatahujte. Vlna je úžasně pružný materiál, při praní a neopatrné manipulaci se tvar vlněného svetru může trvale změnit. A nakonec, sušte vlnu vodorovně, abyste předešli vytahání.

Téměř pro všechny oděvy z vlny je lepší, když je perete v ruce. Vlněná vlákna jsou pokryta mikroskopickými šupinkami, a když se točí v bubnu pračky, mají tendenci se zamotávat a zadrhávat do sebe. Kašmírová vlákna, která mají takových šupinek méně, lze v pračce prát bezpečně v sáčku na jemné spodní prádlo na šetrný prací program. Ale pokud je budete prát ručně pomocí dále uvedených technik, vydrží déle.

Máčení

Naplňte lavór nebo umyvadlo vlažnou vodou a přidejte několik kapek jemného pracího prostředku. Můžete použít i jemný šampon, který máte doma pro děti. K neutralizaci zápachu potu můžete přidat ½ hrnku bílého octa. Svetr ponořte a jemně promněte, dejte pozor, abyste ho nevytahávali. Máčejte po dobu 10 minut.

Máchání

Stočte svetr do klubíčka a jemně vytlačte vodu bez překrucování a vytahávání. Vypusťte vodu a umyvadlo naplňte čistou vlažnou vodou. Dejte svetr do vody a promnutím ho vymáchejte. Nedávejte svetr přímo pod tekoucí vodu, tlak by ho mohl natáhnout. Opakujte jemné máchání v čisté vodě třeba několikrát, až se zbavíte pracího prostředku.

Rolování

Po vymačkání vody položte svetr na suchý bílý ručník a na rovný povrch. U bílého ručníku máte jistotu, že mokrý svetr neobarví svojí barvou. Ručník jemně spolu dohromady se svetrem srolujte, abyste ho zbavili vlhkosti. Při rolování ručník promačkávejte.

Sušení

Svetr sušte na vodorovném plochém povrchu, který umožňuje volné proudění vzduchu. Chraňte jej před přímým sluncem a teplem (např. z radiátoru). Přimějte svetr vrátit se do svého původního tvaru, vyrovnejte ramena, rukávy položte podélně k tělu a urovnejte okraje svetru.

Žehlení

Je-li svetr suchý a je třeba ho vyžehlit, můžete ho jemně na ramínku párou z parní žehličky vyrovnat. Je to i skvělý způsob na osvěžení vzhledu svetru, který jste neprali. Nebo můžete svetr vyžehlit párou na jemný stupeň vodný pro vlnu. Svetr složte a uložte do skříně nebo na polici. Nikdy neskladujte svetr delší dobu na ramínku.

Ať je jako nový

Pomozte svým svetrům udržet svůj tvar tím, že je před praním zapnete. Tvar jemného svetru po praní obnovíte do jeho původní velikosti tím, že jej před praním změříte od ramene k rameni, podél dolní části a délku rukávu od ramene i z podpaží ke konci rukávu. Tyto míry pak použijete po praní, když ho budete chtít přesně vyrovnat do původního stavu. Žmolky odstraníte rukou, hřebenem s jemnými zoubky, nebo speciálním odstraňovačem žmolků.

Podívejte se na video americké guru v péči o domácnost Marthy Stewart, jak prát vlněný svetr.

Nebo velmi doporučuji přímo její podrobnější video k péči o kašmír na jejím webu zde.