Jak vybrat kašmírový svetr

(aneb Když v životě dojdete k závěru, že si zasloužíte kvalitní kašmírový svetr a nevíte, jak na to.)

Tipy, jak si vybrat kašmírový svetr

Jemný kašmírový svetr je základem dobrého šatníku. Kašmír vás udrží v teple během chladnějších měsíců, ale výborně se hodí i do teplejšího období. Cena kašmírového svetru bývá vysoká a tak se možná ptáte, jaký kašmírový svetr zvolit. Proto jsme připravili následující jednoduché tipy pro výběr kašmírových oděvů, které budou vyhovovat právě vám.

(1) Zkontrolujte cedulku na svetru

Jednou z prvních věcí, které byste měli zvážit při nákupu jakéhokoli oděvu, je jeho materiál. Při kontrole štítku na oblečení uvidíte jeho složení. Chcete-li čistě kašmírový svetr, pak kupte pouze ten, který je označený cedulkou “100% kašmír”.

Určitý podíl jiných než kašmírových vláken ve svetru neznamená, že se jedná o špatný svetr, znamená jen, že obsahuje i další materiály. Někdy se do směsi kašmíru přidávají jiná kvalitní vlákna jako například hedvábí a tkanina je pak vhodnější do teplejšího počasí. I pravé hedvábí je však levnější než kašmír a cena svetru stejné váhy ze směsového materiálu by nikdy neměla být stejná nebo vyšší. Chcete-li svetr pro chladnější období, držte se stoprocentního kašmíru.

Není výjimkou, že se svetr honosí názvem kašmírový, ale obsahuje třeba jen 10% nebo dokonce i 2% kašmíru!

obrazek svetry

(2) Při výběru kašmíru proveďte test

Pokud jste v obchodě a chcete se ujistit, že kašmírový svetr před vámi je dobré kvality, chytněte každou stranu svetru a vytáhněte pleteninu rukama směrem od sebe. Pokud se vrátí do svého původního tvaru, pak jste našli kvalitně upletený kašmírový svetr. Pokud to svetr neudělá, znamená to, že nebyl upleten dost precizně a kvalita svetru není tak dobrá.

(3) Dívejte se na délku kašmírových vláken

Délka vlákna je jedním z důležitých kritérií pro určení kvality kašmíru. Čím delší chloupek, tím lepší kvalita tkaniny. Delší kašmírová vlákna se lépe a déle udrží ve struktuře tkaniny. To znamená, že svetr z kvalitních dlouhých chloupků bude pravděpodobně i méně žmolkovat. Vlákna kašmírových svetrů v M & S vyrobených čínským kašmírovým gigantem King Deer mají např. délku 28 - 30 mm, prémiová kvalita je 36 mm a více. Informaci o délce vlákna nenajdete na cedulce, ale výrobce jí může uvádět v dalších materiálech nebo na svém webu, zvláště pokud je vysoká a bude se jí chtít pochlubit.

(4) Podívejte se na počet ply (vrstev)

Většina kašmírových svetrů je vyrobena z jedné ply nebo dvou. Počet ply znamená, kolik vláken je stočeno v konečné přízi (yarn). Čím více vrstev, tím teplejší a silnější svetr je.

I pokud se nedozvíte z etikety, jestli je svetr z jedné ply nebo dvou, můžete cítit rozdíl. Jedno-ply kašmírová příze není tak silná nebo objemná jako dvou-ply a svetry, které jsou jen z jedné ply, se snadněji vytahají. Návrháři svetrů někdy používají více než dvě vrstvy (ply) pro větší tloušťku nebo barevnou variaci tkaniny, ale další navyšování počtu ply už neznamená vyšší kvalitu výrobku. Vyšší počet ply se uplatní, pokud žijete ve velmi chladném podnebí nebo chcete svetr nosit místo bundy.

kasmirova-sala-seda-cme-03074_c

(5) Dotkněte se tkaniny

Dotknout se tkaniny a cítit kašmírový svetr na sobě je často nejjednodušší způsob, jak určit jeho kvalitu. Kašmír má být měkký a jemný a to je to, co byste měli hledat. Pokud toužíte pořídit si kašmírový svetr na mazlení místo malého štěňátka, je ještě jeden údaj, kterému věnujte pozornost. Jedná se o gauge (gg) a znamená počet stehů na palec (2,54 cm). Zjednodušeně se dá říci, že vyšší číslo gauge (12, 16) znamená tenčí svetr, který je tkán pevněji a je méně nadýchaný. Ty nejjemnější a nejhuňatější kašmírové výrobky mívají počet gauge 7 nebo 5. Okem je poznáte tak že vidíte méně a větších stehů.

A teď už je jen na vás, jaké kašmírové tkaniny a z kolika vrstev ply, yarn a gauge si nejvíce oblíbíte… :)