Péče o kašmír

Kašmír je vlna a proto je třeba se o ní obdobně starat. Péče o kašmír není nijak složitá. Protože jde o luxusní materiál, doporučujeme vám pro péči několik pravidel. Koneckonců, trvalo to čtyři roky, než pro jeden svetr koze vyrostl dostatek vlny. A pokud o něj bude dobře postaráno, může vám dělat radost celý život.

Praní

Nejlepší péči dáte svému pletenému kašmírovému výrobku pomocí ručního praní ve studené nebo vlažné vodě (do 30 °C). Pro praní použijte jemný šampon na vlasy (např. dětský) nebo speciální prací prostředek na vlnu. Kašmír nikdy neždímejte. Položte ho na suchý ručník, zlehka zarolujte a jemným promačkáním ručníku vysušte. Rozložte na čistý, suchý ručník na vodorovný povrch a nechte uschnout při pokojové teplotě. Nedávejte sušit na topení, zavěšené na ramínku, do sušičky nebo na přímé slunce.

Výrobky z tkaného kašmíru (např. některé druhy tkaných šál) je nejlepší čistit chemicky v čistírně.

Kašmír není nutné pro své organické vlastnosti prát příliš často. Nenechávejte ho však dlouho ležet např. se zbytky jídla, špinavá vlna přitahuje moly.

Skladování

Kašmír doporučujeme skladovat pěkně složený na polici. Zavěsit pletený kašmír dlouhodobě na ramínko je nevhodné, mohl by se vytahat. Nejlepší je skladovat kašmírový výrobek v uzavíratelném sáčku a na čisté polici.

Kašmírový výrobek je vhodné čas od času provětrat pověšením na čerstvém vzduchu.  I mezi nošením mu udělá dobře, pokud ho necháte provětráním odpočinout.

Žehlení

Pokud je váš kašmírový výrobek ze skříně pomačkaný nebo jsou na něm vidět záhyby, většinou ho stačí přes noc pověsit na ramínko nebo přes židli, nechat provětrat a do rána se krásně vyhladí.  Kašmír je možné i lehce napařit párou z napařovací žehličky a vyhladit.

Žmolkování

Žmolkování je přirozenou vlastností přírodních materiálů jako je kašmír a může se vyskytnout i u toho nejkvalitnějšího kašmírového výrobku. Masivní žmolkování však bývá projevem méně kvalitního výrobku. Naše výrobky jsou vyrobeny z toho nejkvalitnějšího kašmíru mongolských kašmírských koz. Naši odborníci ručně vybírají kašmírové chloupky, které mají v průměru 16,5 mikronu, jsou 36 – 41 mm dlouhé a s obsahem 99,7 % čistých kašmírových vláken.  Pokud se žmolky vyskytnou, je snadné je rukou odstranit. Na odstraňování žmolků z kašmíru se prodávají i speciální vyčesávací kartáčky.